Hodowanie palm z nasion to niesamowite doświadczenie ogrodnicze, przy odrobinie cierpliwości i zaangażowania, możesz w łatwy sposób stworzyć Swoją egzotyczną kolekcję nietuzinkowych roślin. Co ciekawe jest wiele gatunków mrozoodpornych palm, które z powodzeniem można uprawiać w polskich ogrodach.

W poniższym artykule podzielę się z Tobą praktyczną wiedzą na temat wysiewu nasion palm oraz przedstawię skuteczne metody. 

 

 1. Wybór odpowiednich nasion:

Zacznij od wybrania odmian, które Cię interesują. U nas znajdziesz szeroki wybór nasion palm, począwszy od popularnych odmian takich jak: Trachycarpus Fortunei czy Phoenix Canariensis aż po odmiany kolekcjonerskie, np. Johannesteijsmannia Altifrons. Na początek przygody z wysiewem palm zdecydowanie polecam odmiany, które nie wymagają specjalistycznych warunków a ich tempo wzrostu jest bardzo satysfakcjonujące, czyli:

 • Trachycarpus Fortunei 
 • Washingtonia Robusta 
 • Phoenix Canariensis 
 • Phoenix Dactylifera 
 • Sabal Palmetto 
 • Sabal Minor 
 • Archontophoenix Alexandrae 
 • Trachycarpus Latisectus 

 

Wyżej wymienione odmiany mają bardzo wysoką skuteczność kiełkowania, co przełoży się na satysfakcję z wysiewu.

 

Na skuteczność kiełkowania składa się wiele czynników, np.

 • Dojrzałość nasion - czasami można spotkać się z sytuacja, że nasiona były zebrane zbyt wcześniej przez co nie zdążyły poprawnie wykształcić zalążka i nie są w stanie kiełkować.
 • Przechowywanie nasion - często usłyszeć można, że głownie od świeżości nasion zależy skuteczność kiełkowania, tak na prawdę głównym czynnikiem wpływającym na skuteczność kiełkowania jest sposób przechowywania nasion po pozyskaniu ich z rośliny. Jeżeli nasiona palm przechowywane są w chłodnym miejscu o niskiej wilgotności, to praktycznie nie tracą zdolności do kiełkowania. Ciekawym faktem jest znalezisko nasion daktylowca, które przechowywane były przez blisko 2000 lat w starożytnej twierdzy. Naukowcom udało się wyhodować 7 palm ze znalezionych 34 nasion (LINK).
 • Ogólna kondycja - kondycja ogólna rośliny, z której pozyskane były nasiona ma ogromne znaczenie dla skuteczności kiełkowania. Jeżeli roślina była w niewłaściwej kondycji, posiadała choroby pasożytnicze lub miała niewystarczającą ilość składników odżywczych, to nasiona z tej rośliny również nie będą najlepszej jakości. Z powodu braku składników odżywczych, nasiona mogą mieć niewystarczającą ilość bielma przez co albo nie wykiełkują albo umrą zaraz po wykiełkowaniu.

 

 1. Moczenie nasion przed wysiewem:

Nasiona palm wymagają namoczenia w letniej wodzie, dzięki temu nasiona, pobudzą się do życia'' i szybciej zobaczymy pierwsze kiełki.

Przed rozpoczęciem moczenia nasion, warto jest obrać nasiona ze skórki, jeżeli takowa jest, najczęściej skórka (łupina) jest na nasionach takich odmian jak Trachycarpus Fortunei lub Chamaerops Humilis Cerifera.

Gdy mamy już obrane nasiona, warto jest je wypłukać w wodzie, następnie umieszczamy nasiona w pojemniku z letnią wodą.

W procesie moczenia nasion najważniejsze jest wymieniane wody co najmniej raz na dobę, a najlepiej co 12 godzin.

W zależności od odmiany nasiona moczymy od 24h do 6 dni. Kupując nasiona w sklepie     dostaniesz dokładne informacje na temat czasu moczenia i kiełkowania nasion.

 

 1. Wysiew nasion palm:

Gdy nasiona już spędziły odpowiedni czas w wodzie to pora przystąpić do wysiewu palm. I tutaj do wyboru są dwa sposoby:

 • Metoda woreczkowa - polega na umieszczeniu podłoża oraz nasion w woreczku strunowym a następnie należy zwilżyć zasiew.

Tak przygotowany woreczek ustawiamy w ciepłym miejscu, najlepsza temperatura to od 24 do 30 stopni Celsjusza lub wyższa w przypadku palm tropikalnych. Bardzo pozytywnie na kiełkowanie wpływa niższa o kilka stopni temperatura w nocy.

Należy pamiętać, aby raz w tygodniu otworzyć woreczek w celu przewietrzenia oraz sprawdzenia czy nasiona zaczęły kiełkować, pamiętaj, że nasiona kiełkują w różnym tempie, jedno może wykiełkować po tygodnie a inne z tej samej odmiany po dwóch miesiącach.

Tak wykiełkowania nasiona przesadzamy do oddzielnych doniczek i cieszymy się pięknym wzrostem.

 

Podłoże jakie warto zastosować to: włókno kokosowe; włókno kokosowe z perlitem; perlit; lekka ziemia ogrodowa z perlitem i włóknem kokosowym.

 

Zalety metody woreczkowej:

 • zajmuje mało miejsca
 • lepiej utrzymuje ciepło 
 • nie trzeba pilnować wilgotności podłoża 
 • łatwa w wykonaniu

 

 • Metoda klasyczna - polega na umieszczeniu nasion we wcześniej przygotowanych doniczkach z podłożem, nasiona umieszczamy na głębokość równą średnicy nasiona.

Tak przygotowany zasiew należy spryskać wodą, przykryć folią w celu zapobiegania przed odparowaniem wody z podłoża i utrzymania temperatury a następnie postawić w ciepłe miejsce. Do tej metody możemy wykorzystać klasyczne doniczki produkcyjne co jest najtańszym rozwiązaniem bądź tace do wysiewu nasion i miniszklarenki. Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz na stronie odnasiona.pl 

Temperatura potrzebna do kiełkowania nasion taka sama jak w metodzie woreczkowej. Należy pamiętać, aby utrzymać stale wilgotne podłoże.

 

Podłoże jakie warto zastosować: włókno kokosowe; ziemia do wysiewu nasion; mieszanka włókna kokosowego i perlitu; lekka ziemia uniwersalna z perlitem lub piaskiem.

 

Zalety metody klasycznej:

 • rośliny przesadzamy dopiero gdy doniczka będzie już niewystarczająca
 • zazwyczaj rośliny rosną szybciej po wykiełkowaniu 
 • stała kontrola rozwoju siewki

 

 

 1. Podsumowanie 

Uprawa palm z nasiona jest bardzo łatwa i wymaga jedynie minimalnego zaangażowania i zapewnienia odpowiedniej temperatury. W kilku prostych krokach możesz stworzyć Swoją palmową kolekcję.

W razie pytań bądź wątpliwości skontaktuj się z nami, z chęcią podpowiemy i doradzimy w każdym aspekcie uprawy roślin egzotycznych z nasion.

 

Nie czekaj i wyhoduj Swoją palmę Od Nasiona!